آموزش و ترفند ها

لکه بری مبل چگونه انجام می شود؟

روش های لکه بری مبل

در زمان قدیم خبری از مبلمان نبود. یکی از کارهایی که خانم خانه انجام میداد، شستن فرش ها بود تا کثیفی و گردوخاک از بین برود. اما امروزه با وجود مبلمان های مختلف کار خانم های خانه بیشترشده است. بعضی ها مبل ها را برای شستشو به شرکت خدماتی می سپارند اما بعضی ها ترجیح می دهند خودشان شستشو و لکه بری مبل را انجام دهند و در هزینه صرفه جویی کنند. در هر منزلی به دلیل بی احتیاطی اعضای خانواده پیش آمده که مبلمان دچار لک هایی بشوند که به سادگی پاک نمی شود. ما سعی کرده ایم مطالبی در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم.

مراحل نظافت و لکه بری مبل

 1. در ابتدا اجسامی که میتوان لمس کرد مانند خودکار، کنترل تلویزیون، مداد و… را از روی مبل جمع آوری کنید.
 2. کوسن های مبل را برداشته ، درزها را با برس کوچک تمیز کنید. از مکنده برای از بین بردن غبار و آلودگی استفاده کنید.
 3. کاتالوگ مبلمان را مطالعه کنید، هنگام خرید مبلمان یا هر شی دیگری فروشنده کاتالوگی را به همراه آن به مشتری می دهد که طریقه ی استفاده و شیوه شستشو و تذکرات را به مشتری ارائه می دهد. دستورات را به دقت مطالعه کنید زیرا نکات ذکر شده برای هر نوع مبلمان متفاوت است.
 4. لکه بری مبل بسته به نوع لکه موجود بر روی سطح مبل با روش های مختلفی انجام می شود.

به عنوان مثال اگه بخواهید یک لکه رنگی یا روغنی را پاک کنید ، می توانید از ترکیب آب گرم و مواد شوینده استفاده کنید. نباید بیش از اندازه از مواد شوینده استفاده کرد ، هم چنین نباید بیش از اندازه مبلمان را خیس کرد زیرا باعث پخش شدن آلودگی روی مبل می شود و کار شما را دشوارتر می کند.

 • برای تمیز کردن پارچه مبل از حوله سفید استفاده کنید زیرا ممکن حوله یا پارچه رنگی ، رنگ خود را به مبل منتقل کنند.
 • سطح مبل را به طور مرتب جارو کنید تا گرد وخاک و آلودگی از بین برود.
 • اگر پارچه مبلتان چرم می باشد ، بیش از حد از مواد شوینده استفاده نکنید.
 • اگر روکش مبلتان قابل جدا شدن نیست، می توانید از بخارشوی استفاده بکنید. در برخی موارد خانم های خانه دار از روکش برای مبلمان استفاده می کنند و هنگام شستشو آن را جدا کرده و به سادگی داخل ماشین لباسشویی شستشو می دهند.
 • برای از بین بردن لکه سوختگی سیگار میتوانید با کمی شیر لکه راخیس کنید و با استفاده از پنبه لکه مورد نظر را از بین ببرید ، سپس با استفاده از آب و صابون لکه شیر را پاک کنید، البته در صورتی که پارچه مبل شما کرکدار باشد می توانید این کار را انجام دهید. اگر الیاف مصنوعی باشد می توانید از آبلیمو برای لکه بری مبل استفاده کنید.
 • برای از بین بردن لکه جوهر میتوانید محلول آمونیاک و گلیسیرین را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی لکه را پاک کنید. همچنین می توانید از نمک و پنبه برای از بین بردن لکه جوهر استفاده کنید.
 • برای از بین بردن لکه چربی محلول الکل و نمک را روی مبل کشیده و لکه را پاک کنید. اگر پارچه ابریشمی باشید یک کاغذ خشک را روی لکه بپوشانید و اتوی داغ را روی آن فشار دهید تا لکه از بین برود. می توانید از لکه بر شیمیایی استفاده کنید ، ابتدا طریقه مصرف آن را مطالعه کنید تا به پارچه آسیب نرساند.

بهترین راه برای شستن مبل استفاده از شامپو فرش می باشد. مقداری شامپوفرش را در یک ظرف با آب مخلوط کنید ، با پارچه ای نرم به شستشوی مبل بپردازید. اما توجه داشته باشید بعد از شامپو کشیدن امکان اب کشی وجود ندارد و آلودگی و کثیفی در فرش باقی می ماند و باعث پخش ذرات آلودگی می شود. می توانید بعد از استفاده از شامپو فرش، با جاروبرقی معمولی آلودگی را از روی مبل از بین ببرید یا با استفاده از پارچه نم دار مبل را شستشو دهید.

نکته :

 1. در برخی موارد لکه ایجاد شده قابل پاک شدن نیست و بهتر است رویه مبل را تعویض کنید.
 2. در هنگام نظافت سطوح چوبی از دستمال خشک یا کمی مرطوب استفاده کنید. برای درخشان شدن این سطوح می توانید از پارافین هم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *