آموزش و ترفند ها

تفاوت خشک کردن فرش و موکت در خانه و در قالی‌شویی

نم و رطوبت برای قالی یا موکت بسیار مضر است و به نوعی دشمن موکت و فرش است چرا که باعث پوسیدگی در موکت و قالی می شود و همچنین ایجاد بوی بد در محیط خواهد کرد. زمانی که فرش یا موکت دچار رطوبت شد در این صورت می توانید خشک شدن فرش و موکت را در خانه و یا در قالیشویی انجام دهید.

بنابراین زمانی که موکت یا قالی شما بنا به هر دلیلی دچار رطوبت شد حتما سریع در جهت رفع رطوبت و خشک کردن فرش و موکت برآیید تا هم از بوی نم و نا نجات پیدا کنید و هم این که قالی و یا موکت شما دچار پوسیدگی نشود. رطوبت، فرش ها و موکت هایی با الیاف طبیعی را بیشتر از فرش ها و موکت هایی با الیاف مصنوعی دچار پوسیدگی خواهد کرد چرا که رطوبت از فرش و موکت هایی که الیاف مصنوعی دارند سریع تر از بین می رود.

خشک کردن فرش و موکت

خشک کردن فرش و موکت به دو روش خانگی و صنعتی انجام می شود. برای خشک کردن فرش و موکت می توانید هم در خانه این کار را انجام دهید و هم از متخصصان این زمینه در قالیشویی ها و موکت شویی های معتبر کمک بگیرید. باید بدانید که اگر فرش یا موکت شما دچار رطوبت زیادی شد یعنی رطوبت به عمق الیاف موکت و یا قالی نفوذ کرد، با روش های خانگی نمی توان خشک کردن فرش و موکت را داشته باشید.

رطوبت و خیسی محیطی مناسب برای رشد باکتری و قارچ است از این رو با ماندگاری رطوبت در قالی و موکت، هجوم کپک و قارچ ها را خواهیم داشت. جنس فرش یا موکت مهم ترین عامل در زمان خشک شدن فرش یا موکت است. فرش ها و موکت هایی که الیاف مصنوعی دارند سریعتر از فرش ها و موکت هایی با الیاف طبیعی خشک می شوند.

خشک کردن فرش و موکت در خانه

خشک کردن فرش و موکت در خانه که به مجهز به تجهیزات تخصصی نیستید کاری سخت و زمان بر است، پس حوصله کنید و سراصبر کار خشک کردن فرش و موکت را انجام دهید. اگر میزانی آب روی فرش یا موکت ریخت و شما به دلیل اینکه تازه فرش یا موکت را شسته اید نمی خواهید مجدد آن را شستشو دهید بهتر است در جهت رفع رطوبت این قسمت از موکت یا قالی برآیید.

برای خشک کردن فرش و موکت بهتر است فرش یا موکت را در جایی که هوا گردش دارد و آفتاب می خورد پهن نموده تا رطوبت به طور طبیعی تبخیر شده و خشک کردن فرش و موکت را داشته باشیم. تابیدن مستقیم نور خورشید به تارو و پود قالی و موکت سبب تغییر رنگ و رنگ پریدگی در تار و پود قالی و موکت می شود، از این رو حواستان باشد روی قالی پارچه سفید و نازکی بیندازید تا فرش در زیر نور مستقیم خورشید، دچار تغییر رنگ نشود. در فصل زمستان فرآیند خشک شدن فرش و موکت به سختی صورت می گیرد.

انداختن فرش یا موکت مرطوب در هوای آزاد بهترین انتخاب برای خشک کردن فرش و موکت به روش خانگی است. اما اگر حجم آبی که روی قالی و موکت ریخته شده زیاد است، توصیه می شود که این حجم آب را با حوله و یا دستمال جاذب بگیرید و اینگونه از نفوذ آب به عمق تار و پود موکت و فرش جلوگیری نمایید.

برای اینکار باید از چند حوله جاذب استفاده شود تا میزان زیادی از آب را به خود جذب کند و تنها رطوبت در سطح فرش یا موکت بماند.

اگر حجم آب ریخته شده به قدری زیادی بوده که آب به پشت قالی یا موکت نفوذ کرده است باید سریع فرش یا موکت را برگردانید و در مجاورت هوا قرار دهید و الا پشت قالی یا موکت بر اثر نرسیدن هوا، کپک می زند. باید در این مورد کاری کنید که هوا در زیر قالی یا موکت جریان داشته باشد. مثلا زیر این قسمت صندلی یا تشت قرار دهید تا بالا بیاید و با روشن کردن پنکه، خشک شدن این قسمت را داشته باشید.

جاروبرقی آب و خاک و خشک شدن فرش و موکت

در روش خشک شدن فرش و موکت به روش خانگی اگر جاروبرقی آب و خاک داشته باشید بسیار کارتان راحت تر انجام می شود. جاروبرقی آب و خاک می تواند آب موجود در تار و پود قالی و موکت را در خود بکشد و اینگونه بخش زیادی از رطوبت موکت و قالی جمع آوری خواهد شد.

اگر جاروبرقی شما آب و خاک نیست اصلا روی قالی یا موکت خیس شده نکشید چرا که آب درون تارو پود قالی و موکت را به درون خود مکش کرده و این آب به موتور جاروبرقی می رسد و اینگونه جاروبرقی شما آسیب دیده و می سوزد.

وکیوم های صنعتی و خشک شدن فرش و موکت

وکیوم های صنعتی هم می تواند به شما در خشک شدن فرش و موکت کمک کنند ولی تنها می توانند رطوبت سطح را از بین ببرند و رطوبت زیر فرش و موکت را نمی توانند خشک کنند.

استفاده از سشوار در خشک شدن فرش و موکت

در خشک شدن فرش و موکت به روش خانگی سشوار می تواند یک کمک گر باشد. استفاده از سشوار با حرارت ملایم می تواند بسیار شما را در امر خشک شدن فرش و موکت در خانه یاری رساند. سشوار را روی حرارت ملایم گذاشته و در فاصله مناسب از محل رطوبت دیده بگیرید تا فرش یا موکت خشک شود.

حواستان باشد سشوار را بیش از اندازه به فرش یا موکت نزدیک نکنید چرا که الیاف فرش یا موکت آسیب دیده و می سوزند. قالی ها یا موکت هایی که الیاف مصنوعی و پلاستیکی دارند زودتر با حرارت سشوار آسیب می بینند.

خشک شدن فرش و موکت در قالیشویی ها و موکت شویی ها

فرآیند خشک کردن فرش و موکت در قالیشویی ها و موکت شویی ها بسیار مجهزتر و مطمئن تر از فرآیند خشک شدن فرش و موکت در خانه انجام می شود.

خشک شدن فرش و موکت با گرم خانه های گازی

در قالیشویی ها، فرش و موکت در گرم خانه های گازی خشک می شوند. در این گرمخانه ها، گرما به عمق تارو پود قالی و موکت نفوذ کرده و فرآیند خشک شدن در محیطی ایزوله و استاندارد انجام می گیرد و اینگونه صد در صد رطوبت از فرش و موکت از بین می رود.

دستگاه های خشک کن قالیشویی ها و موکت شویی ها

فرآیند خشک شدن فرش و موکت  با استفاده از دستگاه های خشک کن بسیار سریع تر از فرآیند خشک شدن فرش و موکت در زیر نور خورشید انجام می پذیرد. نور مستقیم خورشید به بافت فرش و یا موکت آسیب می رساند و در تار و پود آن ها ایجاد رنگ پریدگی خواهد کرد.

در تابستان که هوا گرم است برخی از قالیشویی ها مجهز به میله هایی هستند که فرش بر روی آن گذاشته می شود و اینگونه در زمان خشک شدن، جریان هوا به دو طرف فرش و یا موکت رسیده و با سرعت بیشتری خشک خواهند شد.

خشک شدن فرش و موکت با اتاقک های المنت

در برخی از قالیشویی ها که شستشوی فرش و موکت را به صورت سنتی دارند فرآیند خشک شدن فرش و موکت با استفاده از اتاقک های المنت انجام می گیرد و اینگونه سرعت خشک شدن فرش و موکت تا حد امکان کم می شود. گرمای این اتاقک های المنت به صورتی است که آسیبی به تار و پود فرش و یا موکت وارد نشود. قالیشویی ها از این اتاقک های المنت در فصل زمستان که دمای هوا پایین است استفاده می کنند.

خشک شدن فرش و موکت در خانه بسیار کاری سخت و دشوار است چون فرش و موکت مرطوب بسیار سنگین تر از زمان خشک بودنش می شود و نیاز به نیروی زیادی برای حمل و نقل و از طرفی فضای مناسب برای خشک شدن دارد و از طرفی هم فرآیند خشک شدن فرش و موکت در فصل زمستان در خانه به سختی صورت می گیرد. در زمان خشک شدن فرش و موکت در خانه باید مادام فرش را پشت و رو کنید تا زردی و لکه در فرش و موکت ایجاد نشود. در خشک شدن فرش و موکت در خانه، باید توجه داشته باشید که نور مستقیم خورشید سبب رنگ پریدگی در تار و پود فرش و موکت می شود.

خشک شدن فرش و موکت در قالیشویی ها و موکت شویی های معتبر به راحتی بدون هیچ آسیبی و در کمترین زمان ممکن انجام می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *