با گرم شدن هوا یکی از مواردی که باید به آن رسیدگی شود ، سمپاشی منازل و مکان های مختلف است که با پیدایش انواع جانوران موذی ، سوسک ، موش و غیره اهمیت پیدا می کند . متاسفانه برخی افراد به دلیل آگاه نبودن ، سلامت افراد خانواده را خصوصا کودکان و بیماران قلبی ، ریوی ، خانم های باردار و میانسالان را با استفاده از سموم نباتی به خطر می اندازند . به علاوه در حین سمپاشی استفاده از سموم غیر استاندارد و تائیید نشده خطر سقط جنین و انواع مشکلات پوستی ، تنفسی و عصبی را به همراه دارد . در ادامه این مطلب اطلاعات کاملی را از سمپاشی در اختیار شما خوانند گان عزیز قرار خواهیم داد ، با ما همراه باشید ….

سمپاشی

سمپاشی

سمپاشی چیست ؟

سمپاشی و استفاده از سموم شیمیایی یکی از موارد مهم و ضروری در از بین بردن جانوران و حشرات موذی می باشد . متاسفانه برخی افراد بدون در نظر گرفتن دوز مصرفی و پیروی از دستورالعمل های اشتباه با خرید سم از عطاری ها ، سمپاشی منزل خود را انجام می دهند و سلامت افراد خانه را به خطر می اندازند . بهتر است بدانید حشرات با استفاده از سموم غیر استاندارد و تایید نشده مقاوم تر می شوند .

برخی افراد هم با ریختن سم ها در چاه فاضلاب باعث بروز انواع بیماری می شوند ، هم چنین با از بین بردن میکروارگانیسم ها موجود در چاه فاصلاب ، باعث نابودی محیط زیست می شوند . بسیاری از سم هایی که در عطاری ها و سم فروشی های غیر معتبر وجود دارد ، سموم گیاهی درجه پایین هستند که حاوی مواد دکلره می باشند . این سموم گیاهی تا ۴۰ سال در محیطی که از آن استفاده کرده اید باقی می مانند و بسیار خطرناک  می باشند . متاسفانه افراد بسیاری بدون آگاهی داشتن از این موضوع اقدام به خرید و استفاده از این مواد سمپاشی غیرمعتبر می نمایند .

بهترین سمپاشی تهران

بهترین سمپاشی تهران

صدور مجوز سمپاشی

در چند سال اخیر وزارت کشاورزی وظیفه صدور مجوز فعالیت های شرکت های سمپاشی را برعهده داشت ، اما امروزه این وظیفه برعهده وزارت بهداشت می باشد و توسط معاونت بهداشتی دانشگاه ای علوم پزشکی مجوز فعالیت شرکت های سمپاشی صادر می شود . مجوز سمپاشی تنها تعلق به ۴ رشته حشره شناسی و مبارزه با حشرات ناقل ، بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای و گیاه شناسی می گیرد . در این صورت افرادی که قصد فعالیت در حوزه سمپاشی دارند با صدور مجوزهای ذکر شده می توانند شرکت سمپاشی را تاسیس نمایند . بازرسان با برگزاری یک آزمون و بازدید از وسایل و سم مورد استفاده و محل مورد نظر مجوزهای لازم را به مدت ۲ سال صادر می کنند ، که پس از ۲ سال این مجوزهای صادر شده باشد تمدید شوند .

سمپاشی ساختمان تهران

سمپاشی ساختمان تهران

ایمنی در سمپاشی

اگر در حین سمپاشی موارد ایمنی را رعایت نکنید خطراتی در حین حمل و نقل ، انبارداری و مصرف سموم مختلف به وجود خواهد آمد . با توجه به درجه ی سم شدت و ضعف این خطرات مشخص خواهد شد . به وسیله فرموله کردن مناسب سم ها می توانید خطر مسمومیت را کاهش دهید . به یاد داشته باشید که مواد شیمیایی و دارو ها باید در جای مناسبی نگه داری شوند و هنگام استفاده از این مواد باید طبق دستور عمل نمایید . شما به عنوان مصرف کننده این مواد باید برچسب روی بسته بندی را سم دقیق مطالعه نمایید . برخی از مواد سمی می توانند از طریق خوردن یا گوارشی  ، پوستی و یا تنفس وارد بدن انسان شوند و در بیشتر مواقع از طریق جذب سم از طریق پوست بدن آلوده می شود و پشت دست و مچ ها بیشتر از کف دست آسیب می بینند .

در مسمومیت های حاد بلافاصله بدن شما واکنش نشان می دهد ، اما در مسمومیت های مزمن در اثر تکرار مقادیر کم کم جذب شده و با گذر زمان مسمومیت ایجاد می شود . در نتیجه اگر قصد انجام سمپاشی را دارید حتما از شرکت هایی که مجوز این فعالیت را دارند کمک بگیرید و تا چند ساعت بعد از سمپاشی محل مورد نظر را تا زمانی که بخار و ذرات معلق سم بیرون برود ، ترک کنید .

مسمومیت تا زمانی ایجاد می شوند که سم مرطوب باشد . به همین دلیل بهتر است هنگام سمپاشی تا ۴۸ ساعت بعد ، خانم های باردار ، کودکان زیر ۶ سال و افرادی که دچار بیماری های قلبی ، ریوی ، کلیوی و حساسیت و غیره هستند ، در محل مورد نظر حضور نداشته باشند .