تفاوت بین خشکشویی و آبشویی چیست؟

خشکشویی روشی برای از بین بردن آلودگی و لکه های مختلف از روی انواع پارچه می باشد. ممکن است با روش و مزایای خشکشویی آشنا نباشید. حتما برای شما هم پیش آمده که لکه های سخت لباس های کثیف و مبلمان را با استفاده از بنزین از بین ببرید. شما نمی توانید برای از بین بردن لکه های سخت مثل روغن از روش های مختلف مبل شویی یا شستشوی لباس استفاده کنید. به علاوه هنگام شستشو تار و پود پارچه به دلیل وجود مولکول های باردار الکتریکی در آب از بین می رود و از شکل می افتد. خشکشویی روش مناسبی برای برای از بین بردن این لکه های سخت می باشد.

تاریخچه خشکشویی

شخصی به نام جالی پلین هنگام کار در کارگاه رنگرزی ، چراغ حاوی روغن تربانتین واژگون می شود و روغن روی مبل و فرش می ریزد. جالی پلین تصادفا با استفاده از روغن تربانتین لکه ی روی مبل و فرش را پاک کرد و متوجه شد که این روغن دارای خاصیت لکه بری می باشد. بنابراین روش خشکشویی و شستشوی مبل کاملا تصادفی در سال 1820 در پاریس به وجود آمد.

بخار حاصل از روغن تربانتین سمی و سرطان زا می باشد ، به همین دلیل بنزین به سرعت جایگزین روغن تربانتین شد. اما بنزین قابل اشتعال می باشد به همین دلیل از ماده جدیدتری به نام دی اکسید کربن استفاده کردند. دی اکسید کربن غیر سمی، غیر قابل اشتعال و غلظت یک مایع را دارد اما روان است. قبل از انجام خشکشویی باید تفاوت بین نظافت معمولی همراه با آب یا خشک را بدانید.

خشکشویی چیست ؟

فرایند نظافت مبلمان و لباس ، بدون استفاده از آب را خشک شویی می نامند. در این روش از حلال شیمیایی بدون استفاده از آب برای شستشو استفاده می کنند. اما در روش سنتی شستشو از آب استفاده می کنند که باعث هدر رفتن مقدار زیاد آب می شود.

تفاوت بین خشکشویی و آبشویی چیست ؟

  • در خشکشویی از حلال پرکلراتیلن لکه بری مبل و لباس استفاده می کنند.
  • در آبشویی از مواد پاک کننده مانند پودر ، صابون و…. برای شستشوی مبل و لباس و همچنین پاک کردن گرد و خاک استفاده می کنند.
  • برای شستشوی لباس از ماشین خشکشویی استفاده می کنند ، اما در روش آبشویی از ماشین لباسشویی صنعتی استفاده می کنند و لباس ها به روش غلط خوردن و گردش مانند لباسشویی که در منزل وجود دارد ، شسته می شوند.
  • در روش خشکشویی مبل و لباس پس از شستشو کاملا خشک می شوند ، اما در آبشویی از دستگاه آبگیر صنعتی و خشکن برای خشک کردن لباس ها استفاده می کنند.
  • حلالی که در خشکشویی استفاده می شود پس از شستشو کاملا حذف می شوند اما مواد شوینده چنین نمی باشد.
  • در هر دو روش لباس ها بعد از خشک شدن به اتوکشی نیاز دارند.

امروزه بدلیل مشغله های زیادی که برای افراد وجود دارد و کمبود وقت ، خشک شویی جزء نیازهای ضروری هر فرد محسوب می شود. در بسیاری از کشورهای پیشرفته از روش های نوین و پیشرفته برای خدمات خشکشویی استفاده می کنند.

زمانی که فرد متخصص خشکشویی لباس را انجام می دهد باید به رنگ و جنس پارچه توجه کند. لباس های تیره و لباس های روشن باید جداگانه شستشو شود و یا لباس هایی که دارای لکه های سخت هستند جدا از سایر لباس ها شستشو می شود. وظایف یک متخصص خشکشویی گرفتن لباس ها ، پرده ، مبل و… از مشتری و دادن قبض و تحویل به موقع آن به مشتری می باشد.  بعضی از افراد خشکشویی و شستشوی مبلمان را در منزل انجام می دهند.

سرمایه مورد نیاز برای ورود به شغل خشک شویی و راه اندازه یک خشک شویی مکانیزه و مجهز به تجهیزات مدرن نسبتا زیاد می باشد. یک خشک شویی مجهز باید دارای چوب لباسی ، کاور ، پودر ماشین لباس شویی ، مایعات شوینده ، حلال شیمیایی ، ماشین لباس شویی تمام اتوماتیک صنعتی ، دستگاه کنترل دما و…. باشد.

می توانید برای شستشوی لباس در خانه از ماشین لباس شویی استفاده کنید البته قبل از انجام این کار برچسب روی لباس را بخوانید. چون به شما کمک می کند تا بدانید چه دمایی برای شستشوی لباس مناسب می باشد. همچنین پارچه لباس را در نظر بگیرید.

کدام لباس ها به خشکشویی نیاز دارند ؟

  • کت و شلوار
  • لباس هایی که دارای گلدوزی یا گیپور می باشند
  • پارچه های ابریشمی
  • و….

برچسب

اشتراک گذاری مقاله

واتساپ
تلگرام
ایمیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *